а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пржи

пржат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 9596
1. Готви храна во врело масло или маст.
Англиски: fry Албански: fërgoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
пржи риби, пржи јајца
2. (се пржи) Се изложува, се пече на сонце.
Англиски: sunbathe Албански: rrezitem në diell
Употреба: Преносно значење , Разговорно
3. (се пржи) Се мачи со нешто тешко, се поти во тешки, неподносливи услови.
Англиски: toil Албански: zihem, përzhitem
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Јас овде се пржам, а ти ми наоѓаш мани.
Изведенки
пржење ср.
глаг. им.