а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приапне

приапнат; приапни, приапнете; приапнав, приапнаа; приапнал; (ќе) приапнев, (ќе) приапнеа; (ќе) приапнел
Вид збор: Глагол, свршен
Касне малку храна набрзина.
Англиски: take a bite
Употреба: Разговорно
Примери:
Приапни, не оди гладен.
Приапнаа по пат.