а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прибави

прибават; прибавил; прибавен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14806
1. Обезбеди, снабди некого со нешто.
Англиски: supply Албански: furnizoj
Примери:
Адвокатот прибави докази за судскиот процес.
Тој прибави храна за една недела.
Студентите прибавија документи за упис.
2. Додаде кон нешто, дополни.
Англиски: add Албански: shtoj, plotësoj
Примери:
Кон ова ќе прибавиме уште една подробност.
Изведенки
1. прибавува несв.
прибавуваат
2. прибавување ср.
глаг. им.