а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прибегне

прибегнат; прибегни, прибегнете; прибегнав, прибегнаа; прибегнал; (ќе) прибегнев, (ќе) прибегнеа; (ќе) прибегнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33562
Се потруди да најде решение со помош на нешто.
Англиски: resort
Примери:
Полицајците прибегнале кон употреба на сила.
За поголема ефектност режисерот прибегна кон поставување на нова сценска изведба.
Изведенки
1. прибегнува несв.
прибегнуваат
2. прибегнување ср.
глаг. им.