а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прибежиште

мн. прибежишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 11561
1. засолниште
Англиски: shelter Албански: strehim
Примери:
Децата добегаа до стреата како привремено прибежиште.
Сигурно прибежиште им беше планинарскиот дом.
2. Засолнување од тешкотија, непријатност и сл.
Англиски: asylum Албански: strehim
Примери:
Селското население барало прибежиште во градот.
Молитвата е прибежиште на верниците.