а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прибележи

прибележат; прибележи, прибележете; прибележив, прибележија; прибележав, прибележаа; прибележил, прибележал; прибележен, прибележан; (ќе) прибележев, ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26223
Запише нешто, забележи.
Англиски: take a note
Примери:
Новинарот ги прибележа заклучоците од конференцијата.
Записничарот не ја прибележал мојата дискусија.
Изведенки
1. прибележува несв.
прибележуваат
2. прибележување ср.
глаг. им.