а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прибелешка

мн. прибелешки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33814
белешка, забелешка
Англиски: note
Примери:
Професорката направи неколку прибелешки на текстот.
Прибелешки од предавање.
Тој ги средува неговите прибелешки.