а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приближен

приближниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 21241
Што е близок до определена големина, количина и сл.
Англиски: approximate
Примери:
Приближна тежина, приближно количество.
Приближни резултати.
Изведенки
приближност ж.