а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приближно

Вид збор: Прилог
Ранг: 4007
Особина или количина која е близу до наведената.
Англиски: approximately
Примери:
Приближно стотина суденти имаше таа студиска група.
Значењето е приближно исто.