а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приблуе

приблујат; приблуј, приблујте; приблув, приблуја; приблул; (ќе) приблуев, (ќе) приблуеја; (ќе) приблуел; приблуен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да блуе, ненадејно поврати, исфрли храна од желудникот.
Англиски: vomit Албански: vjellë
Употреба: Медицина
Примери:
Доенчето приблу млеко.
2. Ненадејно исфрли нешто нагло и во големо количество (за вулкан, оружје).
Англиски: belch Албански: vjell, nxjerr
Употреба: Преносно значење
Примери:
Митралезите приблуја од заседа.
3. (ми, ти му се приблуе) ми (ти, му) се слоши.
Англиски: vomit Албански: më vjellet
Примери:
Ми се приблу од смрдеата.