а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прибор

мн. прибори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6060
Комплетт предмети, инструменти и др. што имаат слична намена и што заемно се дополнуваат.
Англиски: tool, supply
Примери:
Прибор за бричење.
Прибор за јадење.
Рибарски прибор.
Прибор за цртање.