а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прибран

прибраниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 17315
1. (глаг. прид.) од прибере
Англиски: collected
2. Што е уреден, среден (во облека, коса и др.)
Англиски: tidy
3. Што е смирен, тивок.
Англиски: composed
Примери:
Тој по природа беше прибран човек.
Изведенки
1. прибрано прил.
Пример: Ја слушаше прибрано.
2. прибраност ж.