а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прибрат

мн. прибраќа
Вид збор: Именка, машки род
Брат по татко или по мајка.
Англиски: half brother
Примери:
Прибраќа на татко ми.
Стариот имаше две сестри и еден прибрат.