а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прибрзан

прибрзаниот
Вид збор: Придавка
Што се одвива нагло, набрзина.
Англиски: hasty
Примери:
прибрзана интервенција
Изведенки
1. прибрзано прил.
Пример: Таа прибрзано ги избриша очите, криејќи се да не ја видат другите.
2. прибрзаност ж.