а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прибрза

прибрза, прибразаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто набрзина, побрза да сврши нешто.
Англиски: accelerate, speed up
Примери:
Жената прибрза да ја исчисти куќата.
2. Избрза, направи или каже нешто предвреме, необмислено.
Англиски: overhaste
Примери:
Ученикот прибрза да ги реши задачите.
Изведенки
1. прибрзува несв.
прибрзуваат
2. прибрзување ср.
глаг. им.