а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приварди

привардат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48970
1. Почува извесно време.
Англиски: look after
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Те молам, приварди ги децата додека се вратам од пазар.
2. (се приварди) се причува
Примери:
Тој се приварди да не го откријат дека е во селото.
Изведенки
1. привардува несв.
(се) привардуваат
2. привардување ср.
глаг. им.