а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приватизација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10781
1. Преминување на државна или општествена сопственост во приватна.
Англиски: privatization Албански: privatizim
Употреба: Економија
2. Користење на некоја јавна функција во приватни цели.
Англиски: privatization Албански: privatizim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неговиот напис е еклатантен пример на приватизација на едно моќмо информативно средство.