а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приватизира

приватизираат; приватизирал; приватизиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 17885
1. Прави да стане приватен, врши приватизација на државна или општествена сопственост.
Англиски: privatize Албански: privatizoj
Употреба: Економија
Примери:
Општината го приватизираше општественото земјиште.
2. Злоупотребува јавна функција во приватни цели.
Англиски: misuse Албански: shpërdoroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој ја приватизира функцијата претседател за свои цели.
Изведенки
приватизирање ср.