а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

привезе

привезат; привези, привезете; привезав, привезаа; привезал, привезан; (ќе) привезев, (ќе) привезеа; (ќе) привезел; привезен
Вид збор: Глагол, свршен
Навезе уште малку, со везење дополни вез.
Примери:
Ќе привезам поситен народен вез на ракавите.
Изведенки
привезува несв.
привезуваат