а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

привива

прививаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 29526
1. Почне да се вие цврсто околу нешто.
Англиски: entangle Албански: ngatërroj, lidh
Примери:
Бршленот привива околу оградата на дворот.
2. Искажува љубов некому со гушкање.
Англиски: embrace Албански: mbështjel, përqafoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го приви детето кон себе и почна нежно да го гали.
3. (се привие) Прави да има блиски односи со некого.
Албански: lidhem, afrohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој полека се привил околу неа и по извесно време таа целосно ги презела неговите грижи.
Изведенки
прививање ср.
глаг. им.