а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

привидение

мн. привиденија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 5615
Тоа што е плод на вообразување, што некому се привидува.
Англиски: apparition
Примери:
Полноќни привиденија.
Страв од привидение.
Сениште и привиденија.
Приказни за привиденија.