а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

привид

мн. привиди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4489
Нереална претстава за нешто, лажна слика на стварноста, нешто што се причинува некому како реалност.
Англиски: appearance
Примери:
лажен привид
непријатен привид
Привид на блага душа.
Исчезна како привид.
Во привиди не верувам.