а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

привие

привијат; привиј, привијте; привив, привија; привил; (ќе) привиев, (ќе) привиеја; (ќе) привиел; привиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28726
привива
Примери:
Се привие на љубовникот.