а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

привика

привикаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25262
Викне одеднаш, ненадејно; подвикне некому, прекори некого.
Англиски: cry out
Примери:
Привикаа кутрите ама никој не им дојде на помош.
Сите привикаа да се одржи редот во чекалната.
Тој им привика на децата да слезат од јаболкницата.
Му привика на човекот без причина.
Изведенки
1. привикува несв.
привикуваат
2. привикување ср.
глаг. им.