а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

привика

привикаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24978
Викне одеднаш, ненадејно; подвикне некому, прекори некого.
Англиски: cry out
Примери:
Привикаа кутрите ама никој не им дојде на помош.
Сите привикаа да се одржи редот во чекалната.
Тој им привика на децата да слезат од јаболкницата.
Му привика на човекот без причина.
Изведенки
1. привикува несв.
привикуваат
2. привикување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК