а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

привикне

привикнат; привикни, привикнете; привикнав, привикнаа; привикнал; (ќе) привикнев, (ќе) привикнеа; (ќе) привикнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14604
1. Добие некаков навик.
Англиски: get used Албански: mësohem, marr shprehi
Примери:
Тој привикнал да доцни на работа.
2. Навикне некого на нешто.
Англиски: train Албански: mësoj, stërvit
Примери:
Мајката го привикна детето да одржува хигиена.
3. Свикне, се приспособи кон некого или нешто.
Англиски: adapt Албански: adapton
Примери:
Тој привикна на селскиот живот.
Очите привикнаа на темница.
4. (се привикне) се свикне
Англиски: get used Албански: përshtatem, mësohem
Примери:
Тој лесно се привикна да станува рано.
Тие тешко се привикнаа на новото работно место.
Изведенки
1. привикнува несв.
(се) привикнуваат
2. привикнување ср.
глаг. им.