а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

привикне

привикнат; привикни, привикнете; привикнав, привикнаа; привикнал; (ќе) привикнев, (ќе) привикнеа; (ќе) привикнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15039
1. Добие некаков навик.
Англиски: get used Албански: mësohem, marr shprehi
Примери:
Тој привикнал да доцни на работа.
2. Навикне некого на нешто.
Англиски: train Албански: mësoj, stërvit
Примери:
Мајката го привикна детето да одржува хигиена.
3. Свикне, се приспособи кон некого или нешто.
Англиски: adapt Албански: adapton
Примери:
Тој привикна на селскиот живот.
Очите привикнаа на темница.
4. (се привикне) се свикне
Англиски: get used Албански: përshtatem, mësohem
Примери:
Тој лесно се привикна да станува рано.
Тие тешко се привикнаа на новото работно место.
Изведенки
1. привикнува несв.
(се) привикнуваат
2. привикнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК