а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

привилегија

мн. привилегии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5598
1. Исклучиво право, предност што го поставува некого во поповолна положба наспрема другите врз основа на правни прописи или други општествени правила.
Англиски: privilege Албански: privilegj
Употреба: Правда
Примери:
Во патријархатот жената е без привилегии.
Тоа било привилегија само на повисоките општествени класи.
2. чест, почест
Англиски: privilege Албански: privilegj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Оваа покана ја сфаќам како особена привилегија.