а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

привлечен

привлечни
Вид збор: Придавка
Ранг: 4766
1. Што привлекува со своите квалитети, примамлив.
Англиски: attractive
Примери:
привлечен крај, привлечен мирис, привлечна тема
2. Што предизвикува симпатии со надворешниот изглед.
Англиски: attractive
Примери:
Привлечна русокоса жена.
привлечна става
Изведенки
1. привлечно прил.
Пример: Тој изгледа привлечно.
2. привлечност ж.