а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

привлече

привлечат; привлечи, привлечете; привлеков, привлекоа; привлекол, привлекла, привлекле; (ќе) привлечев, (ќе) привлечеа; (ќе) привлечел; привлечен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2412
1. Привлече кон себе.
Англиски: pull Албански: tërheq
Примери:
Ја привлече кон себе и ја бакна.
Магнетот ги привлече металните делови.
Молекулите на водородот ги привлекоа водородните атоми.
2. Предизвика интерес, љубопитство и сл.
Англиски: attract Албански: tërheq
Примери:
Саемот на книги привлече многу посетители.
Убавините на Македонија ќе привлечат голем број туристи.
Го привлече миризбата од колачињата.
3. Предизвика внимание.
Англиски: attract Албански: tërheq
Примери:
Тој напис го привлече вниманието на стручната јавност.
Неговиот говор го привлече вниманието на присутните.
4. Предизвика симпатии кај некого.
Англиски: attract Албански: tërheq, josh
Примери:
Таа го привлече со нејзината убавина уште од студентски денови.
Тој ја привлече девојката од соседството со доброто однесување.
5. (се привлече) Се доближи до нешто.
Англиски: draw Албански: afrohem
Примери:
Некој се привлече зад оградата.
6. (се привлече) Се доближи еден со друг.
Англиски: near Албански: afrohem
Примери:
Наелектризираните честички силно се привлекоа.
7. (се привлече) Почувствува меѓусебна привлечност, симпатија.
Англиски: attract Албански: tërheq, josh
Примери:
Тие се привлекле.
Изведенки
1. привлечува несв.
(се) привлечуваат
2. привлечување ср.
глаг. им.
3. привлекува несв.
(се) привлекуваат
4. привлекување ср.
привлекувањето
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК