а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

привнесе

привнесат; привнеси, привнесете; привнесов, привнесоа; привнел, привнесол; привнесле; (ќе) привнесев, (ќе) привнесеа; (ќе) привнесел; привнесен
Вид збор: Глагол, свршен
Внесе уште нешто, воведе дополнително.
Англиски: add
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Привнесе текст во новото издание на книгата.
Изведенки
1. привнесува несв.
привнесуваат
2. привнесување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК