а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

привремен

привремениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 4122
Што трае кратко време, што е определен да трае до некој рок.
Англиски: temporary
Примери:
привремена спогодба
Решение од привремен карактер.
привремено вработување
Изведенки
привременост ж.