а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приврзаник

мн. приврзаници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5484
Тој што е приврзан на одредена идеја, учење, партија, личност и др.
Англиски: follower, supporter
Примери:
Приврзаник на новите секти.
Приврзаник на демократските сили во земјата.
Изведенки
1. приврзаничка ж.
мн. приврзанички
2. приврзанички прид.
приврзаничкиот