а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приврзе

приврзат; приврзи, приврзете; приврзав, приврзаа; приврзал; приврзан; (ќе) приврзев, (ќе) приврзеа; (ќе) приврзел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15462
1. Врзе за нешто.
Англиски: tie Албански: lidh
Примери:
Кучето го приврзале за оградата.
Тој го приврзал магарето пред куќата.
2. Придобие некого.
Англиски: attach Албански: lidh, afron
Употреба: Преносно значење
Примери:
Синот се приврзал за пријателката.
Таа силно го приврза синот кон себе.
3. Натера, принуди некого да биде постојано на едно место.
Англиски: tie Албански: lidh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Болеста го приврза за постела.
4. (се приврза) се зближи, се спријатели
Англиски: befriend Албански: afrohet, lidhet
Примери:
Учениците се приврзаа за наставниците.
Месното население се приврза за граничарите.
Изведенки
приврзува несв.
(се) приврзуваат