а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пригласува

пригласуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36238
Тивко придружува некого со пеење или свирење.
Примери:
Момчињата пееја, а девојчињата пригласуваа.
Тие го пригласуваат незиното пеење на гитари.
Изведенки
пригласување ср.
глаг. им.