а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пригледа

пригледаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31904
1. Преземе грижа за некого некое време, згрижи некого во неволја, болест, старост.
Англиски: look after Албански: kujdesem
Примери:
Останаа сами, никој не ги пригледа.
Кој ќе ги пригледа сираците.
Ќе те пригледаат внуците на старост.
2. Погледне дали е во ред, се погрижи за некого, за нешто одвреме-навреме.
Англиски: look after Албански: kujdesem
Примери:
Ноќе мајката стануваше да го пригледа детето.
Пригледај го млекото да не претече.
Изведенки
1. пригледува несв.
пригледуваат
2. пригледување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК