а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пригмечи

пригмечат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37387
1. Нагмечи, притисне, потисне малку.
Англиски: squeeze Албански: shtrydh
Примери:
При затворање, вратата му ги пригмечи прстите на девојчето.
Паднатиот товар му ги пригмечил нозете на работникот.
2. Згмечи, смачка, уништи некого.
Англиски: press Албански: ndrydh, shtyp
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пригмечи ја обувалката со нога.
Изведенки
1. пригмечува несв.
пригмечуваат
2. пригмечување ср.
глаг. им.