а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приговори

приговарат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19083
1. Направи приговор, се спротивстави на туѓо мислење.
Англиски: object Албански: bëj ankesë, kundërshtoj
2. Даде, упати прекор, прекори, подложи на критика.
Англиски: criticize Албански: kritikoj
Примери:
Директорот и приговори на секретарката за доцнењето на работа.
Изведенки
1. приговара несв.
приговараат
2. приговарање ср.
глаг. им.