а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пригода

мн. пригоди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4911
1. згода
Англиски: comfort Албански: komoditet
2. случка, настан, момент, повод
Англиски: occasion Албански: ndodhi, rrethan
Примери:
Тој навести дека за тоа ќе зборува во некоја друга пригода.
Народните песни се пеат на разни седенки, во разни пригоди.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК