а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пригоден

пригодни
Вид збор: Придавка
Ранг: 12121
1. Што одговара на настанот, моментот.
Англиски: adequate
Примери:
Пригоден говор.
Пригодна програма.
Пригодни теми за важни настани од општествениот живот.
2. Што е удобен, погоден.
Англиски: suitable
Примери:
Добрите писатели бараат најпригоден збор.
Народните приказни на Цепенков не биле прогодна форма за изразување свои сфаќања и свои оценки.