а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

придружи

придружат; придружам; придружил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1709
1. Испрати некого донекаде.
Албански: shoqëroj
Примери:
Тој го придружи странецот до железничката станица.
2. Приклучи, влезе во состав на нешто.
Англиски: join Албански: bashkoj, bashkangjes
Примери:
Новиот закон за високо образование ги придружи институтите кон Универзитетот.
3. (се придружи) Влезе во состав на нешто, се приклучи некому.
Англиски: join Албански: bashkangjes
Примери:
Кон орото се придружија сватовите.
Тој се придружи во разговорот.
На патот им се придружија и други жени.
Изведенки
1. придружува несв.
(се) придружуваат
2. придружување ср.
глаг. им.