а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

призма

мн. призми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10003
1. Геометриско тело ограничено со два еднакви многуаголника што лежат во две паралелни рамнини и онолку паралелограми колку што страни имаат многуаголниците.
Англиски: prism Албански: prizëm
Употреба: Математика
Примери:
Десетаголна призма.
2. Провидно тело со најмалку две наклонети површини што служи за прекршување и одбивање на зраците или за разлагање на светлината во боите на спектарот.
Англиски: prism Албански: prizëm
Употреба: Физика
Изрази
Низ призмата на постигнувањата - гледано од аспект на успесите.
Гледа низ призмата на нешто - гледа на нешто необјективно, под влијание на некакви околности.