а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

признава

признаваат; признавам
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1903
1. признае
Англиски: concede Албански: pranoj, njoh
2. Знае, се разбира малку во нешто, разбира по нешто.
Англиски: know Албански: kuptoj, njoh
Примери:
Признава малку германски, ама не зборува.
Изведенки
признавање ср.