а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прикажлив

прикажливиот
Вид збор: Придавка
Што сака да прикажува, што зборува многу.
Англиски: chatty
Примери:
Тој беше повеќе молчелив одошто прикажлив.
Изведенки
прикажливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК