а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прикачи

прикачат; прилачил; прикачен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18073
1. Закачи, спои, сврзе еден предмет со друг на соодветен начин.
Англиски: hang Албански: ngjes, var
Примери:
Железничарите прикачија уште еден вагон.
Платното го прикачи со топуски.
2. Обеси, процврсти нешто да виси, да стои закачено.
Англиски: hang Албански: var
Примери:
Прикачи белешка на врата.
На дуќанот прикачи натпис на кој беа напишани цените.
Сликата ја прикачи на ѕидот.
3. Качи малку или уште малку повисоко.
Англиски: hang Албански: var, ngjes
Употреба: Ретко
4. (се прикачи) Се качи малку или уште малку повисоко.
Англиски: climb Албански: ngjitem, hip
Изведенки
1. прикачува несв.
(се) прикачуваат
2. прикачување ср.
глаг. им.