а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приквечерина

мн. приквечерини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8605
Време при крај на денот, пред да стане вечер, пред паѓање на самрак.
Англиски: dusk
Примери:
тивка, спокојна приквечерина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК