а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прикладен

прикладни
Вид збор: Придавка
Ранг: 21614
соодветен
Англиски: adequate
Примери:
најприкладна илустрација за расчекорот меѓу оптимизмот и суровата реалност
Изведенки
1. прикладно прил.
2. прикладност ж.
пригода
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК