а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прикладе

прикладам, прикладат; приклај, приклајте; прикладов, прикладоа; приклал; (ќе) прикладев, (ќе) прикладеа; (ќе) прикладел; прикладен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 56008
Стави, додаде уште малку.
Англиски: add
Примери:
Тој прикладе дрва во огништето.
Приклај уште некое јаболко и ќе има точно два килограма.
Изведенки
1. приклава несв.
приклаваат
2. приклавање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК