а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приклешти

приклештат; приклештил; приклештен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12757
1. Фати цврст да не може да мрда, да се движи, притисне како со клешти.
Албански: shtërngoj fort
Примери:
Му ја приклешти раката и го забра кон селото.
2. Цврсто притисне до нешто.
Англиски: surround Албански: njgjes
Примери:
Насобраната толпа го приклешти до зидот.
3. Притисне од сите страни, добеде во тесно, во безизлезна ситуација.
Англиски: force Албански: shtërngoj
Примери:
Лично јас го приклештив да се согласи со нас.
Изведенки
1. приклештува несв.
приклештуваат
2. приклештување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК