а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приклони

приклонат; приклонил; приклонет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19625
1. Свие надолу, наведне.
Англиски: incline Албански: përkulem, krrusem
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Ќе приклони глава и ќе моли за прошка.
2. Придобие, привлече на нечија страна.
Англиски: enlist Албански: bëj për vehte
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој се обидуваше да ги приклони кон својата определба.
3. (се приклони) Се свие надолу, се наведне.
Англиски: incline Албански: përkulem
Употреба: Ретко
4. (се приклони) Се сложи, прифати нечие мислење.
Англиски: incline Албански: anoj, prirem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој се приклони кон овие тези.
Изведенки
1. приклонува несв.
(се) приклонуваат
2. приклонување ср.
глаг. им.